Blog

dzielimy się wiedzą i doświadczeniem

Tematy

Kancelaria adwokacka Joanna Torbé & Partnerzy

ul. Żelazna 59 lok. 6.3,

00-848 Warszawa

tel. +48 22 416 60 78

email: biuro@torbepartnerzy.eu

ZUS zajrzy do rejestrów zatrudnionych cudzoziemców

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zyskać nowe uprawnienia, jak wynika z projektowanych zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych. Zmiana przepisów pozwoli na większą kontrolę nad zatrudnieniem cudzoziemców i ograniczenie sytuacji, w których przedsiębiorcy zatrudniają personel cudzoziemski niezgodnie z przepisami (np. przez ukraińskie spółki).

Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – nowe uprawnienia ZUS

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzyska nowe uprawnienia związane z kontrolą płatników przy zatrudnianiu cudzoziemców.

Zgodnie z propozycją, ZUS uzyska dostęp do centralnego rejestru dotyczącego wykonywania pracy przez cudzoziemców. Obecnie mają do niego dostęp m.in. Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna i Policja.

Czy wiesz, że…

Z najnowszego badania Business Centre Club wynika, że aż 70% respondentów/przedsiębiorców wskazało na problem, jakim jest nielegalne zatrudnianie cudzoziemców przez inne firmy, które dzięki temu mogą oferować tańsze usługi/produkty (dla 43% badanych stanowi to duży problem, a dla 17% stanowi to średni problem).

Po co wgląd do rejestrów?

Proponowane rozwiązanie ma nie tylko czysto techniczny charakter, polegając na wyeliminowaniu w obiegu dokumentacji w formie tradycyjnej. Posłuży ono również do  prowadzenia analiz ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w zakresie realizacji obowiązków dotyczących ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do cudzoziemców.

Niewątpliwie przekazanie ZUS dostępu do centralnego rejestru cudzoziemców pozwoli także kontrolować rynek pracy z punktu widzenia legalności zatrudniania cudzoziemców. Ma także przysłużyć się pociągnięciu do odpowiedzialności tych, którzy zatrudniając cudzoziemców nie odprowadzają za nich składek lub płacą je w nieprawidłowej wysokości (np. angażują ich do pracy w formie tzw. ukraińskich spółek, fikcyjnego delegowania z Ukrainy czy zatrudnienia na część etatu, jak i wypłacając wynagrodzenie bez wykazywania go na listach plac).

Autor: Ewelina Bieńkowska-Traczyk (prawnik)

Skomentuj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *