ZUS zajrzy do rejestrów zatrudnionych cudzoziemców
Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zyskać nowe uprawnienia, jak wynika z projektowanych zmian w zakresie ubezpieczeń społecznych. Zmiana przepisów pozwoli na większą kontrolę nad zatrudnieniem cudzoziemców i ograniczenie sytuacji, w których przedsiębiorcy zatrudniają personel cudzoziemski niezgodnie z przepisami (np. przez ukraińskie spółki).
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – nowe uprawnienia ZUS
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw zaproponowanym przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uzyska nowe uprawnienia związane z kontrolą płatników przy zatrudnianiu cudzoziemców.
Zgodnie z propozycją, ZUS uzyska dostęp do centralnego rejestru dotyczącego wykonywania pracy przez cudzoziemców. Obecnie mają do niego dostęp m.in. Państwowa Inspekcja Pracy, Straż Graniczna i Policja.
Czy wiesz, że…
Z najnowszego badania Business Centre Club wynika, że aż 70% respondentów/przedsiębiorców wskazało na problem, jakim jest nielegalne zatrudnianie cudzoziemców przez inne firmy, które dzięki temu mogą oferować tańsze usługi/produkty (dla 43% badanych stanowi to duży problem, a dla 17% stanowi to średni problem).
Po co wgląd do rejestrów?
Proponowane rozwiązanie ma nie tylko czysto techniczny charakter, polegając na wyeliminowaniu w obiegu dokumentacji w formie tradycyjnej. Posłuży ono również do prowadzenia analiz ryzyka wystąpienia nieprawidłowości w zakresie realizacji obowiązków dotyczących ubezpieczeń społecznych w odniesieniu do cudzoziemców.
Niewątpliwie przekazanie ZUS dostępu do centralnego rejestru cudzoziemców pozwoli także kontrolować rynek pracy z punktu widzenia legalności zatrudniania cudzoziemców. Ma także przysłużyć się pociągnięciu do odpowiedzialności tych, którzy zatrudniając cudzoziemców nie odprowadzają za nich składek lub płacą je w nieprawidłowej wysokości (np. angażują ich do pracy w formie tzw. ukraińskich spółek, fikcyjnego delegowania z Ukrainy czy zatrudnienia na część etatu, jak i wypłacając wynagrodzenie bez wykazywania go na listach plac).
Autor: Ewelina Bieńkowska-Traczyk (prawnik)
Skomentuj