10 pytań i odpowiedzi dotyczących planowanych zmian w delegowaniu pracowników
Do tej pory delegowanie pracowników przez przedsiębiorców z Polski stanowiło atrakcyjne rozwiązanie zarówno dla pracowników, pracodawców, jak i zagranicznych klientów. Ten stan rzeczy może się jednak niebawem zmienić. Komisja Europejska proponuje regulacje zrównujące płace pracowników delegowanych z pracownikami macierzystymi miejsca delegowania.
- Co oznacza w praktyce tzw. zasada 24-miesięcy proponowana w ramach zmian w dyrektywie 96/71/WE?
Zgodnie z planowanymi zmianami w razie delegowania trwającego dłużej niż 24 miesiące za państwo, w którym świadczona jest praca, uważa się przyjmujące państwo członkowskie. Pracownicy delegowani na okresy dłuższe, niż dwa lata mają zostać objęci ochroną wynikającą z prawa pracy państwa przyjmującego (np. w zakresie ochrony przed zwolnieniem). Zasada ta zmierza do wcześniejszego niż dotychczas „osadzenia” pracownika w ustawodawstwie Państwa do którego jest on delegowany i w szerszym niż dotychczas zakresie.
- Co się stanie w przypadku zastąpienia pracownika innym pracownikiem?
Proponowane przepisy nie rozstrzygają w sposób klarowny tej sytuacji. W przypadku zastąpienia pracownika przy wykonywaniu tego samego zadania przy obliczaniu czasu trwania delegowania trzeba będzie brać pod uwagę łączny okres delegowania danych pracowników. Zasada ta będzie miała zastosowanie w każdym przypadku, gdy łączny okres delegowania przekracza 24 miesiące ale, w celu zachowania zasady proporcjonalności, jedynie do pracowników, których okres delegowania wynosi przynajmniej sześć miesięcy.
- Czy jeżeli wiadomo od razu, że okres delegowania będzie dłuższy niż 24 miesiące zasada ta obowiązuje od razu?
TAK. Zdaniem Komisji omawiana zasada powinna mieć zastosowanie od momentu rozpoczęcia delegowania, o ile oczekuje się, że okres delegowania będzie dłuższy niż 24 miesiące, i od pierwszego dnia po upływie 24 miesięcy, jeśli delegowanie rzeczywiście wykroczy poza ten okres.
- Czy pracownikom delegowanym trzeba będzie więcej płacić za wykonywanie pracy?
Co do zasady niestety taki będzie skutek proponowanych zmian. Zgodnie z propozycjami powszechnie stosowane układy zbiorowe będą stosowane do pracowników delegowanych we wszystkich sektorach gospodarki. Do kompetencji państw członkowskich należy ustanowienie przepisów dotyczących wynagrodzenia zgodnie z ich prawem i praktyką. Zmiana dyrektywy zakłada, że przepisy dotyczące wynagrodzenia mające zastosowanie do pracowników lokalnych, wynikające z prawa lub układów zbiorowych powszechnie będą miały również zastosowanie do pracowników delegowanych.
- Skąd przedsiębiorca będzie wiedział jakie wynagrodzenie zapewnić pracownikowi delegowanemu?
Obowiązek pozyskania tych informacji ciąży na pracodawcy delegującym pracownika. Zmiany dyrektywy zakładają, ę państwa członkowskie obowiązek opublikowania na stronie internetowej, o której mowa w art. 5 dyrektywy 2014/67/UE, elementów składowych wynagrodzenia mającego zastosowanie do pracowników delegowanych.
- Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Trudno obecnie przewidzieć kiedy zmiany zostaną przyjęte i czy ulegną jeszcze dalszym modyfikacjom. Istnieje jednak możliwość, że zostaną one przyjęte jeszcze w tym roku.
- Ile czasu Państwa będą miały na wdrożenie nowych przepisów?
Zgodnie z projektem państwa członkowskie będą miały 2 lata na wdrożenie nowych przepisów. Należy jednak przypuszczać, że większość Państw Członkowskich wdroży zmiany szybciej.
- Czy istnieją alternatywne formy transferu pracowników za granicę?
Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Wymaga ono prześledzenia dotychczasowej aktywności przedsiębiorcy, zarówno w odniesieniu do branży, jak i sposobu transferu pracowników za granicę i kontraktów z kontrahentami.
- Czy pojawią się zmiany w wydawaniu formularzy A1?
Na razie nie opublikowano propozycji zmian do rozporządzenia 883/2004, jednak proponowana zasada osadzenia pracownika delegowanego w prawie państwa do którego jest delegowany z całą pewnością będzie miała wpływ na praktykę wydawania formularzy A1.
- Które państwa popierają zmiany Dyrektywy?
Austria, Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Królestwo Niderlandów i Szwecja opowiedziały się za modernizacją dyrektywy o delegowaniu pracowników ustanawiającej zasadę „równego wynagrodzenia za tę samą pracę w tym samym miejscu pracy”. Państwa te zasugerowały, że przepisy odnośnie do warunków pracy i warunków socjalnych, zwłaszcza te odnoszące się do wynagrodzenia, mające zastosowanie do pracowników delegowanych, powinny zostać zmienione i rozszerzone. Przeciwne zmianom są: Bułgaria, Republika Czeska, Estonia, Węgry, Litwa, Łotwa, Polska, Słowacja i Rumunia, które podnoszą, że rewizja dyrektywy z 1996 r. jest przedwczesna i należy ją przełożyć do czasu upłynięcia terminu transpozycji dyrektywy o egzekwowaniu, kiedy efekty tej transpozycji zostaną dokładnie przeanalizowane i ocenione.
Autor: Marlena Kwiatek, aplikant radcowski
Skomentuj